2007-2013 m. LIETUVOS SPORTINIO BURIAVIMO VYSTYMO PROGRAMA |
2007-2013 m. LIETUVOS SPORTINIO BURIAVIMO VYSTYMO
PROGRAMA
Trumpa apžvalga
1907 m. Įkurtos (tada IYRU) ISAF narėmis yra 130 Pasaulio šalių, jai taip pat priklauso 98 tarptautinių jachtų klasių asociacijos. Buriavimas viena iš svarbiausių olimpinių sporto šakų. Nuo 1900 m. Buriavimas yra Olimpinių žaidynių programoje. XXIX Olimpiados vasaros žaidynėse Pekine bus kovojama dėl apdovanojimų 9 jachtų klasėse, 11 rungčių. 1991 m. Lapkričio 3 d. Madride „Lietuvos buriuotojų sąjungai“ (LBS) buvo atstatyta teisė tarptautinių jachtų lenktynių (IYRU) kurios narė LBS buvo nuo 1935 m. iki 1940 m. Prieš 61 buvo atkurtas buriavimo sportas Kaune davė gražių rezultatų. Buvo sukurta stipri materialinė bazė (pastatyti jachtklubo statiniai, uostas ir kt.) Respublikinės ir miesto organizacijos skyrė etatus. 1973 m. įsteigtoje LSD „Žalgiris“ vaikų-jaunimo buriavimo mokykloje dirbo 10 trenerių užsiėmimus lankė daugiau nei 200 moksleivių. Sporto salė, dirbtuvės, elingai laivams, įvairios pagalbinės patalpos buvo pritaikytos buriuotojų reikmėms. Lietuvos kūno kultūros institutas ruošė buriavimo trenerius (iki 1995 m.) Tokios veiklos rezultate turėjome puikių pasiekimų. Čia išaugo tuometiniai buvusios TSRS prizininkai ir čempionai (G. Mincė, A. Balčiūnas, T. Rymonis, S. Pajarskas, V. Balčiūnas, D.Galaburda) dauguma jų šiandien buriuoja kreiserinėmis jachtomis ir buriuoti atveda jau savo vaikus. Vyresnės kartos buriuotojai nugalėjo Atlantą, apiplaukė žemės rutulį. 1992 metais, reorganizuojant profsąjungų turtą (LSD „Kauno Žalgirio jachtklubas“ pagrindu) LR Kūno kultūros ir sporto departamentas įsteigė ne pelno organizaciją „Respublikinis buriavimo centras“ kuris tęsė buriuotojų tradicijas. 1992 metų Barselonos Olimpinėse žaidynėse „470“ jachtų klasėje dalyvavo R.Šiugždinis ir V. Balčiūnas. Pradėta dalyvauti įvairiose prestižinėse tarptautinėse regatose, Europos ir Pasaulio čempionatuose. 1995-1998 metais pasiekti geriausi buriuotojų rezultatai. 1995 m. R.Šiugždinis laimėjo Europos taurę, Pasaulio čempionate užimta 11 vieta ir 4 vieta Europos čempionate. Sėkmingai startuoja ir kiti sportininkai – J.Maleckaitė, A.Kalanavičiūtė, G.Gužys, L.Grabnickas. 1997 m. R.Šiugždinis tampa pasaulio čempionu laimi Europos čempionatą ir pripažintas geriausiu 1997 metų Lietuvos sportininku. 1997 m. pirmą kartą Lietuvos buriavimo rinktinė tapo pasaulio čempione komandinėse varžybose. G. Gužys sėkmingai dalyvavo Sidnėjaus Olimpinėse žaidynėse, patenkinamai dalyvavo Atėnų Olimpinėse žaidynėse, jaunieji „Optimist“ jachtų klasės sportininkai dalyvavo Europos ir pasaulio čempionatuose. Esamos padėties apžvalga
Lietuvos rinktinės buriuotojų pirma karta per visą buriavimo istoriją pretenduoja į Pekino Olimpines Žaidynes net keturiose jachtų klasėse: Laser-Standard, Laser-Radial, Finn ir RS-X Olimpiniam kelialapiui. Tai nuteikia optimistiškai. Puikius rezultatus 2006 metų sezone trenerio-sporto mokytojo Lino Eidukevičiaus auklėtinės Gintarė Volungevičiūtė ir Aušra Milevičiūtė. Šios gabios buriuotojos yra pagrindinė mūsų viltis ruošiantis Pekino ir Londono Olimpinėms žaidynėms. Reikia pažymėti, kad šioms gabioms buriuotojoms atsiskleisti padėjo didelis dėmesys Laser-Radial jachtų klasės buriuotojams. Įsigyta kokybiško inventoriaus. Rengiamos šalies viduje varžybos dalyvaujant geriausiems visų laikų buriuotojams: Raimundui Šiugždiniui ir Sauliui Pajarskui ir kt. kviečiami stiprūs buriuotojai iš kitų šalių, daug tarptautinių varžybų kartu su auklėtinėmis išaugo trenerio Lino Eidukevičiaus profesionalumas, kuris pripažintas stipriausiu buriavimo valstybiniu, kviečiamos dalyvauti bendrose mokomosiose buriavimo stovyklose JAV, Izraelyje ir kitur. Iš „Laser-S“ jachtų klasės perėjus į „Finn“ jachtų klasę Giedriui Gužiui (dviejų paskutinių Olimpiadų dalyviui) atsirado galimybė šiam patyrusiam buriuotojui tapti olimpiečiu trečią kartą. Tai iš vienos pusės džiugina tačiau ir kelia nerimą ar sugebės jauni buriuotojai: Laurynas Rimšas ir Rokas Milevičius iškovoti mūsų šaliai vietą į Olimpinį Pekiną. Esami rezultatai kol kas nedžiugina, kelia nerimą šių buriuotojų traumos, tačiau dedamos didelės pastangos, kad šios klasės buriuotojus turėtume olimpinės rinktinės sudėtyje, jau trečią kartą. Dar vienas perspektyvus jaunas buriuotojas Juozas Bernotas, pasiekęs gražių rezultatų jaunių ir jaunimo grupėje taip pat bandys įsitvirtinti į Olimpinę rinktinę. Juozui Bernotui kartu su treneriu ypatingai sunku siekti šio tikslo ir dėl gan jauno amžiaus, ir dėl šioje klasėje konkurencijos neturėjimo Lietuvoje bei patyrimo stokos, tačiau kompensuoja didelis noras, bei pasiaukojantis darbas.
Esamos padėties išvados
Šiuo metu esama padėtis, pasiekti rezultatai ir galimybe turėti keturiose jachtų klasėse olimpiečius nuteikia labai optimistiškai. Tačiau ar pavyks pasinaudoti istoriškai susiklosčiusioms aplinkybėms, labai daug priklausys ar mes sugebėsime tinkamai finansuoti šių olimpinių jachtų klasių tinkamą pasirengimą. Privalome šį prioritetą išskirti ir 2007-2008 m. ypatingą dėmesį skirti darbui su rėmėjais būtina ieškoti naujų finansavimo šaltinių. Esami rezultatai tam suteikia visas galimybes. Kita vertus aukšti rezultatai nėra adekvatūs sportinio buriavimo padėčiai mūsų šalyje. Gerai, kad turime buriavimo mokyklą „Bangpūtys“ kuri rengia olimpiečius, tačiau blogai, kad mūsų šalyje silpnai išvystyta sportinio buriavimo geografija, per mažas skaičius buriuotojų dalyvauja nacionaliniuose čempionatuose, trūksta trenerių, silpnai išnaudojamos buriavimui geografiškai patogios vietovės Klaipėdoje, Trakuose, Plateliuose ir kt. Taigi panagrinėkime sportinio buriavimo stipriąsias ir silpnąsias puses. Stipriosios pusės:
Silpnosios pusės:
Sportinio buriavimo vizija tikslas ir uždaviniai
Lietuvos buriavimo vystymo materialiniai ir intelektualiniai ištekliai yra riboti. Todėl ruošiant didelio meistriškumo buriuotojus, tikslinga visų sporto organizacijų ir kitų sporto struktūrų pastangas sukoncentruoti atskirų sportininkų rengimui, sudarant pilnas artimai lygias galimybes rengtis ir varžytis su kitų šalių sportininkais. Artimiausiais metais (2007-2013 m.) norint įsitvirtinti ir išsilaikyti strateginių sporto šakų grupėje kurios finansuojamos iš valstybės būtina sukurti, patvirtinti efektyvų sportinio buriavimo modelį ir jį įgyvendinti. Pasaulio žiniasklaidos dėmesys ir vis didesni pinigai didina pergalės reikšmę Olimpinėse žaidynėse, Pasaulio ir Europos čempionatuose. Tai skatina treniruočių metodiką mokslinio ir materialinio-techninio aprūpinimo tobulinimą, to pasekmė įšaukti dar didesnę konkurenciją. Labai aukštas sportinių rezultatų lygis tampa sunkiai pasiekiamas mažoms šalims. Sudaryti sąlygas rengti didelio meistriškumo buriuotojus, galinčius šaliai atstovauti Olimpinėse žaidynėse ir kovoti dėl aukštų ar net prizinių vietų Olimpinėse žaidynėse ir Pasaulio bei Europos čempionatuose siekia visos šalys turinčios gilias buriavimo tradicijas, bei stiprią ekonominę, materialinę bazę. Siekiant užsibrėžto tikslo patekti tarp Lietuvoje kultivuojamų strateginių sporto šakų ir užsitikrinti valstybės finansavimą yra LBS pagrindinis prioritetas. Šio prioriteto įgyvendinimui reikalinga iki 2013 metų išspręsti sekančius uždavinius:
Programos kontrolė
LBS suvažiavimas
LBS taryba
LBS generalinis sekretorius
LBS KOMISIJOS Trenerių komisija
Jaunimo komisija
Tesėjų komisija
Techninė komisija
Kvalifikacinė komisija
Kreiserinė komisija
Buriuotojų klubai
Programos finansavimas
Programa finansuojama iš LBS, miestų savivaldybės, valstybės, LTOK ir rėmėjų lėšų, todėl labai svarbu teisingai nustatyti prioritetus, subalansuoti finansavimą ir užtikrinti tinkamą bei efektyvų jo panaudojimą. Galima turėti gerą finansavimą tačiau nepasiekti reikiamo rezultato. Kadangi LBS pagrindinis prioritetas įsitvirtinti strateginėje sporto šakų grupėje, tai finansavimo modelis turi būti orientuotas į aukšto sportinio meistriškumo buriuotojų rengimą. Šio tikslo įgyvendinimui neįmano pasiekti tinkamai nesubalansavus visus galimus finansinius šaltinius. Kadangi savivaldybės pagrindinis tikslas yra kiek galima daugiau jaunimo įtraukti į sveikatinimo sporto veiklą, bei ruošti sportininkus Lietuvos rinktinei tai ir yra pagrindas per miestus gauti finansavimą sporto mokyklų, klubų, atskirų sporto šakų vystymui tame tarpe ir buriavimo sportui. Čia LBS turi atlikti didelį darbą geografiškai tinkamose vietose, sekti populiarinti buriavimą ir taip išsikovoti finansavimą konkuruojant su kitomis sporto šakomis. Sekantis etapas yra LBS ir valstybės lėšų skyrimas buriavimo rinktinės reikmėms. Lietuvos rinktinės nariai yra tapę Olimpinės rinktinės kandidatais dalinai finansuojami LOSC bei LBS. Patekus į Olimpinės rinktinės I sąraše ir tapus Olimpinės rinktinės nariu pilnas finansinių ir LTOK ir Valstybės. Priedas Nr.1 ir Nr.2 (finansinis modelis).
Lietuvos sporto finansavimo modelis (Priedas Nr. 1)
LBS finansavimo modelis (Priedas Nr. 2)
Pastaba:
„Kuršių marių regatą“ laikyti atskiru renginiu. Finansuojama iš regatos rėmėjų ir lėšų gautu už reklamą renginio metu. Priedas Nr. 3
LBS finansuojamos sportinių jachtų klasės:
Atsisakoma finansuoti LUČ, LUČ-M ir Cadet jachtų klases. Šių jachtų klasių likučiai fiziškai nusidėvėję, pasenę, neatitinka saugumo reikalavimų ir kelia grėsme sportininkų saugumui bei gyvybei.
Priedas Nr.4 Lietuvos buriavimo rinktinės komplektavimo kriterijai ir sudėtis
Jaunučiai (12 metų ir jaunesni) (6 sportininkai):
Jauniai (15 sportininkų):
Jaunimas (12 sportininkų):
Suaugę (15 sportininkų):
Lietuvos buriavimo rinktinę sudaro 48 sportininkai.
Programa *.pdf dokumentu
|